Kasdieniniai vitaminai nuo asmeninės informacijos vagystės

Tikriausiai daugelis prisimenate filmą Tinklas „The Net“, kuriame buvo pavogta merginos asmenybė. Tuo metu tai atrodė visiška fantastika. Šiandien tai jau realybė. Blogų kėslų turintys asmenys gali išradingai panaudoti jūsų asmeninę informaciją, kurią jūs jiems visai „netyčia“ atskleidėtė. Realybė tokia , kad kartais su informacija elgiamės neatsargiai, naiviai manydami jog „man taip tai tikrai neatsitiks“. Visgi siūlau susipažinti su keliais patarimais kaip apsisaugoti nuo nemalonumų kai jūsų asmeninė informacija gali būti panaudojama blogiems tikslams.

1.Nesiregistruokite neaiškiuose tinklalapiuose. Jei visgi esate smalsus ir registruojatės neįvedinėkite darbo ar nuolatos naudojamo el.pašto adreso. Tokioms registracijoms turėkite atskirą el.pašto dėžutę (kažką panašaus į pupyte@manopastas.com), kuris registruotas nenaudojant jūsų vardo. Pirmiausia dėl to, jog užsiregistravus neaiškiuose tinklalapiuose jūsų el.pašto adresas gali pakliūti į „spam list“, tad gausite nerealius kiekius spam į savo pašto dėžutę.

2.Registruojantis nepateikinėkite savo tikros gimimo datos, motinos mergautinės pavardės, tevų vedybų datos, asmens kodo, telefono numerio, gyvenamosios vietos adreso. Tokia informacija dažnai būna naudojama bankų, telekomunikacijos bendrovių kaip kliento atpažinimo slaptažodis. Taigi informacija patekusi į blogas rankas gali baigtis sąskaitos ištuštinimu. O taip pat juk nenorite sulaukti nekviestų svečių ar kentėti telefoninį terorizavimą.

3.Bet kuris tinklalapis, kuris prašo atsisiųsti specialią programą norint peržiūrėti foto ar video, yra potencialus virusų šaltinis. Beje, ar žinote kad 99% nemokamai siūlomų šypsenėlių(smiles) ar ekrano užsklandų (screensavers) į jūsų kompiuterį atkeliauja su „priedu“ – trojanu.

4.Turėkite antivirusinę programą. Pasakymas jog „aš nesilankau porno saituose ir nežaidžiu žaidimų, tad virusų pas mane nėra“ yra velniai žino kieno sugalvotas, bet 100% neteisingas. Virusas į jūsų kompiuterį gali patekti ir kitais būdais. Beje, neinstaliuokite dviejų antivirusinių programų į kompiuterį. Jos gali „susipešti“ ir neveiks pilnu pajėgumu.

5.Nenaudokite automatinio slaptažodžių išsaugojimo į kompiuterį funkcijos. Bet kas prisėdęs prie jūsų kompiuterio tuomet turi laisvą priėjimą prie visų jūsų pašto dėžučių, banko prisijungimų, bei kitų privačių duomenų. Išsaugoti slaptažodį kompiuteryje tai tas pats kas užrašyti jį ant lipduko ir priklijuoti ant monitoriaus. Beje, reguliariai keiskite slaptažodžius.

6.Karts nuo karto išsivalykite savo kompiuterį.

7.Įsidėmėkite kartą ir visiems laikams jog bankai, telekomunikacijos bendrovės, valdžios institucijos ir apskritai NIEKAS niekada ir jokiomis aplinkybėmis nesiunčia jums el.laiškų prašydami patikslinti jūsų prisijungimo duomenis ir prašydami atsiųsti slaptažodį. Taip pat neskambina, bei nesiunčia sms.

8.Jei gavote akivaizdų spam ir jūsų el.pašto dežutėje nesimato to spam paveikslėlių, nesugalvokite paspausti ko nors panašaus į „download pictures“. Paspaudus kreipiamasi į serverį, atsiunčiami paveikslėliai, tačiau prisijungimo momentu serveris užfiksuoja jūsų el.pašto adresą, jūsų IP, naudojamą OS, naudojamą naršyklę ir dar daugybę kitos informacijos. Tačiau pagrindinis tikslas patvirtinti jog jūsų el.paštas veikiantis ir jį kažkas tikrinasi, tad galima toliau sėkmingai siųsti spam. Lygiai tas pats būna kai jūs paspaudžiate nuorodą „nebenoriu gauti el.laiškų“ esančia laiško pabaigoje. Jei jūsų el.paštas automatiškai atsisiunčia paveikslėlius, išjunkite šią funkciją.

9.Online status socialiniuose tinkluose atrodo labai nekaltas. Tačiau įsivaizduokite jog blogietis kuris įtrauktas į jūsų kontaktų sąrašą žino kur jūs gyvenate(o jūs sakykime gyvenate vienas) pamato užrašą „išeinu į vakarėlį, negrįšiu iki ryto“. Kokios mintys gali kilti jo galvoje? Jam tai tarsi užrašas „manęs nėra, turite visą naktį laiko apiplėšti mano butą“.

Daugelis šių patarimų dažnai kartojami, tad atrodytų turėtų būti gerai žinomi, tačiau deja taip nėra. Jie vis pamirštami arba kai kuriuose iš jų neįžvelgiame nieko blogo(kaip pvz online status).
Beje, gal ką praleidau?

Facebook Comments Box
(Perskaityta iš viso: 60, šiandien: 1)

5 thoughts on “Kasdieniniai vitaminai nuo asmeninės informacijos vagystės”

  1. Kaip ir reikia tiketis – labai geri patarimai
    Beje – pirmam punktui labai tinkamas dalykas yra http://www.mailinator.com – ten net registruotis nereik, pashto dezute susikuria tuo momentu kai i ja ateina koks nors laiskas, ir laiskai po 24 ar 72 valandu automatiskai istrinami. vienkartiniems ‘e-mail confirmation’ tiesiog idealu (:

  2. Neblogas dalykas, ačiū shiny! Tai kad neprivalai turėti atskiro el.adreso grynai spamui ir kasdien trinti iš ten po 10-20 ar daugiau laiškų yra visai šaunus dalykas. 🙂

  3. No problem (: gi geras dalykas, as visiems reklamuoju

  4. atsiprasau, apsimelavau truputi – laiskai ten tik kelias valandas islieka, o ne para

Parašykite komentarą